Dialektinė elgesio terapija

5 min

Evelina

#dialektinė #terapija

Tai Kognityvinės elgesio terapijos rūšis, sukurta apie  1990 metus Maršos Linehan ir kolegų siekiant padėti  labai suicidiškiems klientams, kuriems diagnozuotas ribinis asmenybės sutrikimas (angl. borderline personality disorder). Sukūrus šią terapiją, tyrimais patvirtinta, kad ji itin efektyvi norint palengvinti tokių klientų sunkumus. Laikui bėgant atlikta dar daug tyrimų, kuriais įrodyta, kad gydymas efektyvus žmonėms turintiems alkoholio vartojimo problemų, šeimoms kuriose yra suicidiškų asmenų, smurto artimoje aplinkoje aukoms, sergantiems valgymo ir nuotaikos sutrikimais. 

Dialektinėje elgesio terapijoje teigiama, kad sutrikimas atsiranda dėl to, kad klientas neturi įgūdžių. Dėl to ši terapija paremta įgūdžių mokymu. Pagrindiniai Dialektinės elgesio terapijos tikslai yra išmokyti klientus šių dalykų:

  • Dėmesingumo (angl. Mindfulness) įgūdžių. Klientai mokomi kas yra dėmesingumas; kodėl jis svarbus; kaip jį praktikuoti ir pritaikyti kasdienėse situacijose;
  • Įtampos valdymo įgūdžių. Klientai mokomi  kaip save nuraminti, kaip nukreipti dėmesį, kaip pagerinti akimirką,  kaip priimti esamą situaciją;
  • Emocijų valdymo įgūdžių. Vyksta mokymas kaip atpažinti emocijas; kokių strategijų imtis, kai emocijos viską užvaldo;
  • Bendravimo įgūdžių. Mokoma bendravimo strategijų kaip pasiekti savo tikslo (pavyzdžiui kaip pasakyti NE); kaip išlaikyti santykius (kaip bendrauti su sau svarbiais žmonėmis, išsakyti savo nuomonę tų santykių nesugriaunant); kaip išlaikyti savigarbą sudėtingose bendravimo situacijose (dažnai tose, kuriose yra autoritetingų asmenų, kai turite išsakyti savo nuomonę). 

Tikiu, kad Jums kilo klausimas - o ką gi reiškia dialektinė ? Čia slypi šios terapijos esmė. Dialektinė reiškia, kad integruojame du priešingus dalykus vienu metu. Kitaip tariant, du priešingi dalykai gali egzistuoti kartu. Šioje terapijoje vienas svarbiausių dialektikos pavyzdžių kur viename poliuje realybės priėmimas, o kitame pokyčiai, kuriuos galime daryti pasinaudodami įgūdžiais. Abiejų šių įgūdžių mokoma Dialektinės elgesio terapijos metu. Dialektika teigia, kad viskas sudaryta iš priešingybių ir pokyčiai galimi tik tuomet, kai yra dialogas tarp priešingų polių. 

Paprastas dialektikos apibendrinimas - pastebėkite IR galią. Pakeisdami žodį BET į IR galime pastebėti nemažą skirtumą. Pavyzdžiui:

  • Aš suklydau, BET aš galiu pabandyti klaidą ištaisyti  / Aš suklydau IR aš galiu pabandyti klaidą ištaisyti;
  • Aš nusivyliau tavimi, BET aš tave vis dar myliu  / Aš nusivyliau tavimi IR aš tave vis dar myliu. 


Ar pastebite, kaip pakeisdami BET į IR leidžiate dviems priešingiems teiginiams būti teisingiems vienu metu? Tai galingas dialektikos panaudojimo būdas, kurį galime naudoti kalbėdami su savimi, kaip ir bendraudami su kitais. Pamėginkite šią savaitę BET keisti į IR. Kas pasikeitė?

Nori registruotis pas psichologą? Mūsų specialistų komanda pasiruošusi tave priimti.

Registruokis žemiau ir išsirink abiems jums tinkantį laiką.

Registruotis konsultacijai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip pasirinkti psichologą?

Turi papildomų klausimų? Daugiau atsakymų rasi šioje nuorodoje.
Šaltiniai:
Susiję straipsniai: