Kas yra nemiga ir kiti miego sutrikimai?

6 min

Pasikalbėk

#Nemiga #Miegas #Sutrikimas

Turinys


Miegas yra esminis žmogaus gyvenimo aspektas, užtikrinantis protinę, emocinę ir fizinę gerovę. Daugybę žmonių visame pasaulyje vargina su miegu susiję sunkumai ir miego sutrikimai. Vienas dažniausių nusiskundimų yra nemiga. Norint užtikrinti veiksmingą jos valdymą ir gydymą, labai svarbu suprasti miego sutrikimų pobūdį ir poveikį.

Nemigos priežastys ir simptomai

Nemiga, nors apie ją dažnai kalbama, suprantama klaidingai. Ji labai sudėtinga, apima įvairias priežastis ir simptomus, kurie gali turėti didelės įtakos kasdieniam gyvenimui. Suprasdami problemos esmę ir atpažindami požymius, asmenys gali geriau spręsti ir valdyti šį miego sutrikimą.

Dažniausios nemigos priežastys

 • Stresas: nerimas dėl darbo, mokyklos, sveikatos, finansų ar šeimos gali būti aktyvus naktį ir trukdyti užmigti. Nemigą taip pat gali sukelti svarbūs gyvenimo pokyčiai, pavyzdžiui, artimo žmogaus mirtis [1].
 • Kelionių ar darbo grafikas: Cirkadiniai ritmai veikia kaip vidiniai laikrodžiai, reguliuojantys miego ir budrumo ciklus, medžiagų apykaitą ir kūno temperatūrą. Šio ritmo sutrikdymas, pavyzdžiui, dėl lėktuvo vėlavimo arba perėjimo į naktinę pamainą, gali sukelti nemigą [1].
 • Blogi miego įpročiai: Nenuoseklus miego grafikas, snaudimas, nepatogi miego aplinka ar stimuliuojanti veikla prieš miegą gali trukdyti miegui [2].
 • Per daug valgoma vėlai vakare: Vėlyvas, gausus valgymas, kofeino ar alkoholio vartojimas gali sukelti diskomfortą ir neleisti užmigti [2].
 • Psichikos sveikatos sutrikimai: Tokie sutrikimai kaip nerimas, potrauminio streso sutrikimas ir depresija gali sukelti nemigą. Nerimas taip pat gali sukelti košmarus, kurie dar labiau sutrikdo miegą [3].
 • Vaistai: Kai kurie vaistai, skiriami tokioms ligoms kaip astma, depresija, aukštas kraujospūdis ir alergija, gali trikdyti miegą [4].

Nemigos simptomai ir jų poveikis kasdieniam gyvenimui

 • Sunkumai užmigti naktį: Tai apima ilgą gulėjimo lovoje laikotarpį, kai būdraujama arba jaučiamas nerimas.
 • Pabudimas naktį: Dėl nesugebėjimo užmigti pabudus, žmogus dieną gali jaustis išsekęs [5].
 • Prabudimas per anksti ryte: Ankstyvas kėlimasis, kai žmogus nesijaučia pailsėjęs, gali trukdyti kasdieniam produktyvumui ir susikaupimui.
 • Nesijaučiate gerai pailsėję po nakties miego: Lėtinis nuovargis, nepaisant to, kad miegama visą naktį, yra nemigos požymis [5].
 • Dienos nuovargis arba mieguistumas: Dėl to gali sumažėti energijos lygis, atsirasti irzlumas ir prislėgta nuotaika.
 • Sunkumai sutelkti dėmesį, susikaupti ties užduotimis ar prisiminti: Mentalinis miglotumas ir susilpnėjusios pažinimo funkcijos gali turėti rimtų pasekmių tiek asmeninėje, tiek profesinėje aplinkoje [6].
 • Dažnesnės klaidos ar nelaimingi atsitikima, atsirandantys dėl sumažėjusio budrumo ir koncentracijos.
 • Nuolatinis nerimas dėl miego: Nuolatinis rūpinimasis dėl prasto miego, gali paaštrinti problemą.

Nemigos pasekmės yra ne tik nuovargis. Ji gali apsunkinti santykius, trukdyti darbui ir bloginti gyvenimo kokybę. Simptomų atpažinimas yra pirmas žingsnis siekiant imtis tinkamų priemonių ir susigrąžinti ramias naktis.

Veiksmingi būdai miego kokybei pagerinti

Ramus nakties miegas yra kiekvieno gerovės pagrindas, nes jis turi didelę reikšmę protiniam aiškumui, emociniam stabilumui ir fizinei sveikatai. Daugeliui žmonių sunkiai sekasi užtikrinti nuolatinį ir kokybišką miegą, todėl svarbu pasitelkti veiksmingas pagalbos sau strategijas. Suprasdami ir integruodami miego higienos principus, nustatydami nuoseklų miego grafiką ir išbandydami įvairius terapinius metodus, galime pasirūpinti kokybišku miegu.

Sveika miego higienos praktika. Miego higiena - tai tam tikri įpročiai ir praktika, padedanti gerai išsimiegoti.

 • Miegui palankios aplinkos kūrimas: Tamsų, ramų ir vėsų kambarį. Jei reikia, naudokite ausų kamštukus, akių kaukę arba baltojo triukšmo aparatą [7].
 • Telefonų, planšetinių kompiuterių, kompiuterių ir televizorių skleidžiama mėlyna šviesa gali trukdyti miego hormono melatonino gamybai. Patartina vengti ekranų bent valandą prieš miegą [8].
 • Stimuliuojančių medžiagų vengimas: Tai apima kofeiną ir nikotiną, ypač likus kelioms valandoms iki miego, nes jie gali trukdyti užmigti [7].
 • Apribokite snaudimą: Jei snaudžiate dieną, stenkitės, kad miegas būtų trumpas (20-30 minučių) ir ne per vėlai po pietų [9].

Nuoseklus miego grafikas ir reguliarumas

 • Rutina: Einant miegoti ir keliantis kasdien tuo pačiu laiku, net ir savaitgaliais, galima sureguliuoti vidinį kūno laikrodį [10].
 • Nuoseklumas: Miego režimo nuoseklumas padeda nustatyti organizmo vidinį laikrodį ir optimizuoti miego kokybę [10].

Miego terapija ir metodai

 • Kognityvinė elgesio terapija nemigai gydyti (CBT-I): Ši struktūruota programa padeda nustatyti ir pakeisti mintis bei elgesį, kurie sukelia arba blogina miego problemas [11].
 • Atsipalaidavimo technikos: Gilus kvėpavimas, progresyvinė raumenų relaksacija ir meditacija gali padėti pašalinti nerimą, kuris trukdo miegui [12].
 • Miego apribojimas: Iš pradžių apribojus lovoje praleidžiamų valandų skaičių ir palaipsniui jį didinant, galima pagerinti miego efektyvumą [11].
 • Biologinis grįžtamasis ryšys: Šis metodas leidžia asmenims stebėti biologinius požymius, pavyzdžiui, širdies ritmą ir raumenų įtampą, ir pateikia strategijas, padedančias sumažinti susijaudinimą [13].

Taikant šias strategijas ir nuolat vertinant, kas geriausiai atitinka unikalius asmens poreikius, miegas gali tapti ne kas naktiniu iššūkiu, o atkuriamuoju prieglobsčiu.

Natūralios miegą gerinančios priemonės ir metodai

Šiuolaikinis nuolat užimtas ir dažnai stresą keliantis gyvenimas verčia vis daugiau žmonių ieškoti natūralių priemonių ir metodų, padedančių siekti ramaus nakties poilsio. Šiose priemonėse nėra sintetinių junginių, dažnai remiamasi senomis tradicijomis ir praktika, kuri buvo perduodama iš kartos į kartą. Ypač veiksmingos yra raminančios arbatos ir natūralūs gėrimai, taip pat miego meditacijos ir gilaus kvėpavimo technikos.

Raminamosios arbatos ir natūralūs gėrimai

 • Ramunėlių arbata: Ši sena priemonė garsėja savo natūraliu raminamuoju poveikiu. Ramunėlėse yra antioksidantų, kurie skatina mieguistumą ir gali padėti pagerinti bendrą miego kokybę [14].
 • Valerijono šaknų arbata: Valerijono šaknis, šimtmečius naudojama kaip vaistažolių priemonė, gali padėti sutrumpinti užmigimo laiką ir pagerinti miego kokybę [15].
 • Levandų arbata: Levandų arbatos gėrimas gali padėti nuo nemigos ir nerimo, kurie gali trukdyti gerai išsimiegoti [16].
 • Šiltas pienas: Jame yra triptofano, aminorūgšties, kuri gamina serotoniną. Serotoninas yra neuromediatorius, sukeliantis geros savijautos ir atsipalaidavimo jausmą [17].

Miego meditacijos ir gilus kvėpavimas

 • Vadovaujamos miego meditacijos: Tai yra pasakojimu paremtos atsipalaidavimo priemonės, kai raminantis balsas, dažnai lydimas ramios muzikos, veda klausytoją per istoriją ar vizualizaciją, skirtą atsipalaidavimui ir miegui [18].
 • Progresyvinė raumenų relaksacija: Kiekviena kūno raumenų grupė įtempiama, o po to atpalaiduojama, taip padedant sumažinti fizinę įtampą ir nuraminti protą prieš miegą [19].
 • Gilaus kvėpavimo technikos: Gilaus kvėpavimo pratimai yra paprasti ir veiksmingi, jie gali suaktyvinti kūno atsipalaidavimo reakciją. Tokios technikos, kaip „4-7-8“ metodas, kai įkvepiama 4 sekundes, kvėpavimas sulaikomas 7 sekundes ir iškvepiama 8 sekundes, gali labai padėti atsipalaiduoti ir paskatinti miegą [20].

Įtraukę šias natūralias priemones ir metodus į savo naktinę rutiną, galite pasinerti į ramų ir atpalaiduojantį miegą, nenaudodami nereceptinių ar receptinių miego vaistų.

Psichoterapija gydant nemigą ir kitus miego sutrikimus

Psichoterapija, ypač kognityvinė elgesio terapija nemigai gydyti (KET-I), tapo pagrindiniu miego sutrikimų gydymo metodu. Skirtingai nuo vaistų, kurie gali turėti šalutinį poveikį ir gali būti netinkami ilgalaikiam vartojimui, psichoterapija nukreipta į pagrindines miego sutrikimų priežastis ir siūlo priemones bei strategijas, padedančias pakeisti mintis ir elgesį, kurie įtvirtina šias problemas [21].

Kognityvinė elgesio terapija nemigai gydyti (CBT-I). CBT-I yra struktūruota programa, padedanti asmenims atpažinti ir keisti įsitikinimus ir praktiką, kuri neigiamai veikia miegą. Pagrindiniai CBT-I komponentai yra šie:

 • Edukacija ir miego higiena: Tai suteikia informacijos apie miegą ir siūlo įpročius, skatinančius gerą miegą, pavyzdžiui, laikytis nuoseklaus miego grafiko ir susikurti patogią miego aplinką [22].
 • Stimulų kontrolės terapija: Ji apima lovos ir miegamojo susiejimą su miegu ir nutraukia ryšį su veikla, kuri gali trukdyti miegui, pavyzdžiui, pacientams patariama lovą naudoti tik miegui ir intymumui [23].
 • Miego apribojimas: Tai metodas, kuriuo siekiama apriboti lovoje praleidžiamą laiką, sukeliant dalinį miego trūkumą, dėl kurio kitą naktį žmogus būna labiau pavargęs. Laikui bėgant, miegui gerėjant, lovoje praleidžiamas laikas ilgėja [24].
 • Atsipalaidavimo technikos: Taikant šias technikas galima nuraminti protą ir kūną. Ypač naudingi gali būti tokie metodai kaip meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai ir progresyvinė raumenų relaksacija [25].
 • Kognityvinės technikos ir psichoedukacija: Tai apima asmenų mokymą kontroliuoti arba pašalinti neigiamas mintis ir rūpesčius, kurie neleidžia jiems užmigti, ir pakeisti jas pozityvesnėmis ar realistiškesnėmis [26].
 • Paradoksali intencija: Tai metodas, kai stengiamasi išlikti budriems ir vengiama bet kokių pastangų užmigti. Paradoksalu, bet tai dažnai sumažina nerimą ir palengvina užmigimą [27].

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad CBT-I gali būti tokia pat veiksminga, jei ne veiksmingesnė, nei vaistai nuo nemigos, ypač ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, CBT-I nauda neapsiriboja tik miego pagerėjimu - pacientai dažnai praneša apie geresnę bendrą savijautą, mažesnį dienos nuovargį ir geresnę nuotaiką [28].

Tiems, kurie kenčia nuo lėtinės nemigos ir kitų miego sutrikimų, psichoterapinių intervencijų, ypač CBT-I, taikymas gali būti gyvenimą keičiantis sprendimas. Ji siūlo tvarų, veiksmingą ir holistinį požiūrį į miego iššūkių įveikimą.

Kada kreiptis į gydytoją

Miegas, nors ir natūralus procesas, kartais gali tapti sudėtingu išbandymu. Ilgalaikiai miego sutrikimai gali signalizuoti apie įvairias sveikatos problemas. Atpažinti kada reikia kreiptis į gydytoją yra labai svarbu siekiant užtikrinti bendrą gerovę.

Nemigos gydymo galimybės ir vaistai. Nors trumpalaikę nemigą galima sumažinti pakeitus gyvenimo būdą, lėtinę nemigą dažnai reikia gydyti kompleksiškai [29].

Yra keletas be recepto parduodamų migdomųjų vaistų, tačiau jie gali būti veiksmingi ne visiems, be to, jie gali turėti galimą šalutinį poveikį. Receptiniai vaistai, tokie kaip benzodiazepinai ar kiti raminamieji bei tam tikri antidepresantai, gali būti naudingi, jei diagnozuojami sunkūs miego sutrikimai [30]. Svarbu akcentuoti, kad dėl galimo šalutinio poveikio, priklausomybės rizikos ir galimos sąveikos su kitais vaistais jie turėtų būti vartojami griežtai vadovaujantis sveikatos priežiūros specialisto nurodymais.

Be medikamentų, yra keletas terapijos galimybių, pavyzdžiui, minėta CBT-I, kuri pasirodė esanti naudinga daugeliui pacientų. Be to, naujos technologijos, pavyzdžiui, dėvimi miego sekimo prietaisai ar programėlės, taip pat gali padėti stebėti miego įpročius, kuriais galima pasidalinti su sveikatos priežiūros specialistais, siekiant gauti geresnių įžvalgų [31].

Miego sutrikimų prevencija. Reguliarus miego grafikas, palanki miegamojo aplinka, stresą mažinantys metodai ir stimuliuojančių medžiagų vengimas prieš miegą gali padėti užtikrinti kokybišką miegą [32].

Tačiau, jei pastebėjote, kad:

 • Padarėte reikšmingų gyvenimo būdo pakeitimų, bet vis dar turite problemų su miegu,
 • Dieną nuolat jaučiatės pavargę, nors lovoje praleidžiate pakankamai laiko,
 • Dažnai prabundate naktimis arba jums sunku užmigti,
 • Išbandėte be recepto parduodamus vaistus, tačiau jie nedavė jokios naudos,

gali būti, kad atėjo laikas kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali pateikti įžvalgų, diagnozuoti pagrindines ligas, rekomenduoti miego tyrimus arba, jei reikia, nukreipti jus pas miego specialistą [33].

Nuolatinių miego sutrikimų niekada nereikėtų ignoruoti. Jie susiję su kasdieniu produktyvumu, o ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų.

Miego sąlygų ir aplinkos optimizavimas

Miegas - esminis mūsų kasdienės rutinos komponentas, turintis didelę reikšmę mūsų bendrai sveikatai ir gerovei. Nors miego kokybei įtakos turi įvairūs veiksniai, svarbiausia yra sąlygos ir aplinka, kurioje miegame. Šių veiksnių sureguliavimas gali gerokai pagerinti mūsų miego kokybę, o kartu ir kasdienį darbingumą bei sveikatą.

Fizinio aktyvumo nauda miegui. Jau seniai pripažinta, kad fizinis aktyvumas skatina geresnį miegą. Reguliari mankšta, nesvarbu, ar tai būtų aerobinė, ar pasipriešinimo treniruotė, ar net paprastas kasdienis pasivaikščiojimas, gali turėti didelį poveikį miego kokybei [34].

Fizinis aktyvumas padeda sumažinti nemigą, nes mažina susijaudinimą, nerimą ir depresijos simptomus. Be to, įrodyta, kad fiziniai pratimai pagilina miegą, o tai reiškia, kad daugiau laiko praleidžiate atstatomojo miego stadijose, kurios yra labai svarbios kognityvinėms funkcijoms, nuotaikos reguliavimui ir bendrai energijai [35].

Intensyvi veikla per arti miego gali turėti priešingą poveikį dėl stimuliuojančio fizinio krūvio poveikio, kuris didina budrumą ir hormonų, tokių kaip adrenalinas, kiekį. Paprastai rekomenduojama energingas treniruotes baigti likus bent 1-2 valandoms iki miego [36].

Streso valdymo strategijos miegui pagerinti. Tiek lėtinis, tiek ūmus stresas gali labai trukdyti kokybiškam miegui. Organizmui reaguojant į stresą išsiskiria hormonai, kurie skatina budrumą, o tai tikrai nepadeda ramiai miegoti.

Atsipalaidavimo technikų taikymas gali būti veiksmingas būdas kovoti su stresu ir pagerinti miego kokybę. Tokie metodai kaip gilaus kvėpavimo pratimai, progresyvinė raumenų relaksacija, meditacija ir vizualizacijos pratimai gali padėti atpalaiduoti protą ir kūną [37]. Šie metodai padeda ne tik užmigti, bet ir grįžti į miegą prabudus naktį.

Be atsipalaidavimo technikų, labai svarbu nustatyti ribas, ypač šiuolaikiniame skaitmeniniame amžiuje. Nustatytas laikas, per kurį galima atsipalaiduoti nuo elektronikos, su darbu susijusių užduočių ir kitų stresą keliančių veiksnių, gali būti neįkainojama priemonė, kuri jūsų kūnui duos ženklą, kad laikas ilsėtis [38].

Galiausiai, nuoseklus miego grafikas, net ir savaitgaliais, padeda sureguliuoti vidinį organizmo laikrodį ir gali padėti sumažinti naktinių prabudimų ir sunkumų užmigti dažnumą.

Apibendrinant galima teigti, kad norint optimizuoti miego sąlygas ir aplinką reikia derinti fizinį aktyvumą, streso valdymą ir pasiryžimą sukurti miegui palankią erdvę. Atlikus šiuos pakeitimus galima pasirūpinti, kad naktys būtų ramios, o dienos produktyvesnės.

Miego sutrikimai

Nori registruotis pas psichologą? Mūsų specialistų komanda pasiruošusi tave priimti.

Registruokis žemiau ir išsirink abiems jums tinkantį laiką.

Registruotis konsultacijai

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra nemiga?

Kokie yra nemigos simptomai?

Kas sukelia nemigą?

Kaip natūraliai pagerinti miego kokybę?

Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl nemigos?

Ar natūralios miego priemonės yra veiksmingos?

Ką gydytojai rekomenduoja nemigai gydyti?

Ar nemiga gali būti susijusi su stresu?

Kaip išvengti miego sutrikimų?

Turi papildomų klausimų? Daugiau atsakymų rasi šioje nuorodoje.
Šaltiniai:

[1] National Sleep Foundation. "Insomnia Causes."

[2] Mayo Clinic. "Insomnia: Symptoms & Causes."

[3] Harvard Medical School. "Sleep and Mental Health."

[4] American Academy of Sleep Medicine. "Medications That Can Affect Sleep."

[5] Sleep Foundation. "Understanding Insomnia."

[6] Johns Hopkins Medicine. "The Effects of Sleep Deprivation."

[7] National Sleep Foundation. "Sleep Hygiene Tips."

[8] Harvard Health Publishing. "Blue light has a dark side."

[9] Sleep Foundation. "The Science of Napping."

[10] Mayo Clinic. "Sleep tips: 6 steps to better sleep."

[11] American Academy of Sleep Medicine. "Cognitive Behavioral Therapy for Insomnia."

[12] University of Maryland Medical Center. "Relaxation techniques and sleep quality."

[13] Sleep Medicine Reviews. "Biofeedback in the treatment of insomnia."

[14] Altena, E., et al. "The effect of prolonged-release melatonin on sleep measures and psychomotor performance in elderly patients with insomnia." International Clinical Psychopharmacology.

[15] Bent, S., et al. "Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis." The American Journal of Medicine.

[16] Koulivand, P. H., et al. "Lavender and the nervous system." Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

[17] Peuhkuri, K., et al. "Diet promotes sleep duration and quality." Nutrition Research.

[18] Ong, J. C., et al. "A randomized controlled trial of mindfulness meditation for chronic insomnia." Sleep.

[19] Jacobson, E. "Progressive relaxation." The University of Chicago Press.

[20] Harvard Health Publishing. "Relaxation techniques: Breath control helps quell errant stress response."

[21] Morin, C.M., et al. "Cognitive Behavioral Therapy, singly and combined with medication, for persistent insomnia: A randomized controlled trial." JAMA.

[22] Stepanski, E.J., and Wyatt, J.K. "Use of sleep hygiene in the treatment of insomnia." Sleep Medicine Reviews.

[23] Bootzin, R.R., and Stevens, S.J. "Adolescents, substance abuse, and the treatment of insomnia and daytime sleepiness." Clinical Psychology Review.

[24] Spielman, A.J., Caruso, L.S., and Glovinsky, P.B. "A behavioral perspective on insomnia treatment." Psychiatric Clinics of North America.

[25] Conrad, A., et al. "Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) as a standalone intervention for posttraumatic stress disorder after mixed traumatic events: A mixed-methods feasibility study." Frontiers in Psychology.

[26] Harvey, A.G. "A cognitive model of insomnia." Behaviour Research and Therapy.

[27] Turner, R.M., and Ascher, L.M. "Paradoxical intention and insomnia: An experimental investigation." Behaviour Research and Therapy.

[28] Siebern, A.T., and Manber, R. "New developments in cognitive behavioral therapy as the first-line treatment of insomnia." Psychology Research and Behavior Management.

[29] Roth, T. "Insomnia: Definition, Prevalence, Etiology, and Consequences." Journal of Clinical Sleep Medicine.

[30] Krystal, A.D. "Pharmacological treatment of insomnia." Psychiatric Clinics of North America.

[31] Ko, P.R., Kientz, J.A., Choe, E.K., Kay, M., Landis, C.A., Watson, N.F. "Consumer Sleep Technologies: A Review of the Landscape." Journal of Clinical Sleep Medicine.

[32] Irwin, M. R. "Why Sleep Is Important for Health: A Psychoneuroimmunology Perspective." Annual Review of Psychology.

[33] Benca, R. M. "Diagnosis and Treatment of Chronic Insomnia: A Review." Psychiatric Services.

[34] Youngstedt, S.D. "Effects of Exercise on Sleep." Clinics in Sports Medicine.

[35] Kline, C.E. "The Bidirectional Relationship Between Exercise and Sleep: Implications for Exercise Adherence and Sleep Improvement." American Journal of Lifestyle Medicine.

[36] McGinty, D., Saeed, S.A., Simmons, L.A., & Yuen, E.Y. "The Effect of Physical Activity on Sleep: A Systematic Review." Journal of Behavioral Medicine.

[37] Sharma, M.P., & Andrade, C. "Behavioral Interventions for Insomnia: Theory and Practice." Indian Journal of Psychiatry.

[38] Hirshkowitz, M., Whiton, K., Albert, S.M., et al. "National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary." Sleep Health.

Susiję straipsniai: