12 min.
・
Ūla Ginelevičiūtė
#Nervinė #Anoreksija #Simptomai #Priežastys #Gydymas
Valgymo sutrikimai neretai matomi, kaip jaunų merginų sunkumai, tačiau tai nėra tiesa. Daugelis šaltinių teigia, jog valgymo sutrikimai paliečia įvairaus amžiaus vyrus ir moteris visame pasaulyje. Pagal dabartinius duomenis apie 4% moterų ir 0.3% vyrų visame pasaulyje serga nervine anoreksija ir šio valgymo sutrikimo paplitimas vis auga tarp jaunų žmonių (iki 15 metų)(van Eeden et al., 2021). Taigi, ši globali sveikatos problema vis didėja. Dėl šio psichikos sutrikimo mirtingumas išauga net 5 kartus (tai didžiausią mirtingumo rodiklį turintis psichologinis sutrikimas (‘Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders’, 2013)). Neraminanti statistika verčia susimastyti apie tokius sutrikimus, kaip nervinė anoreksija ar bulimija. Tiek visuomenė, tiek fizinės bei psichologinės sveikatos priežiūros įstaigos vis dažniau atkreipia dėmesį į šio sutrikimo priežastis, simptomatiką, padarinius ir prevenciją. Taip siekdami diegti efektyvias intevencijas ir sustabdyti šio sutikimo plitimą.
Nervinė anoreksija (anorexia nervosa) - valgymo sutrikimas, kuriam būdingas itin mažas kūno svoris, didelė baimė priaugti svorio ir iškreiptas suvokimas apie kūno svorį bei išvaizdą. Neretai žmonės, sergantys šiuo sustirikimu, labai vertina gebėjimą kontroliuoti savo kūno svorį bei sudėjimą, o tam naudoja ekstremalius būdus, reikšmingi sutrikdančius jų fizinę sveikatą, efektyvų funkcionavimą socialinėje, akademinėje bei darbinėje sferose. Norėdami nepriaugti svorio ar toliau jį mesti, sergantys šiuo sutrikimu dažniausiai griežtai apriboja vartojamo maisto kiekį. Jie taip pat gali kontroliuoti suvartojamą kalorijų kiekį kitais būdais, pavyzdžiui, po valgio priverstinai išsivemdami, netinkamai naudodami laisvinamuosius, maisto papildus lieknėjimui, diuretikus, ar klizmas. Perdėtas sportavimas taip pat gali būti pasitelkiamas siekiant numesti svorį. Svarbu paminėti tai, jog nesvarbu kiek asmuo, sergantis anoreksiją, bus numetęs svorio, baimė priaugti svorio toliau tęsis ir taip skatins toliau jį mesti bei kontroliuoti savo kūno apimtį (Anorexia Nervosa - Symptoms and Causes, 2018).
Pagal plačiai sveikatos įstaigose naudojama TLK-10 klasifikavimo sistemą nervinė anoreksija skirtoma į du tipus (ICD-10-CM 2023 the Complete Official Codebook With Guidelines (ICD-10-CM the Complete Official Codebook), 2022):
Nervinė anoreksija dažniausiai pasireiškia paauglystėje, kai vyksta reikšmingi biologiniai ir psichologiniai pokyčiai bei susiduriama su plataus spektro socialiniais veiksniais. Tyrimai rodo, kad būtent genetinių, nespecifinių biologinių rizikos veiksnių, psichologinio polinkio ir aplinkos stresorių sąveika paauglystėje nulemia šio valgymo sutrikimo išsivystymą bei gali daryti reikšmingą įtaką ligos progresavimui, chroniškumui (Woerwag-Mehta & Treasure, 2008; Jacobi et al., 2004).
Vienas iš pagrindinių nervinės anoreksijos simptomų yra sąmoningas didelio kūno svorio metimas arba daug mažesnio kūno svorio palaikymas nei yra sveika pagal asmens amžių ir ūgį. Dažniausiai šis požymis lemia kitų fizinių, emocinių bei elgesio simptomų pasireiškimą. Svarbu paminėti tai, jog šio sutrikimo požymius, susijusius su kūno apimtimi, dažnai gali būti išties sunku pastebėti, kadangi mažas kūno svoris yra labai individualus rodiklis, kiekvienam žmogui jis gali skirtis. Dėl šios priežasties nervinė anoreksija gali pasireikšti ir tiems asmenims, kurie ir neatrodo labai liesi. Be to, nervine anoreksija sergantys žmonės dažnai slepia savo lieknumą, valgymo įpročius ar fizines problemas (NHS website, 2021; Anorexia Nervosa - Symptoms and Causes, 2018).
Aptartos nervinės anoreksijos priežastys sudaro sutrikimo pagrindą, tačiau vien jų nepakanka, jog išsivystytų šis valgymo sutrikimas. Nervinės anoreksijos simptomai pasireiškia tada, kai predisponuojančių veiksnių sukeltą valgymo sutrikimą galutinai atskleidžia skatinamieji išoriniai veiksniai, tokie kaip (Causes and Risk Factors of Anorexia, 2021; Woerwag-Meht and Treasure, 2008):
Remiantis TLK-10 klasifikavimo sistema, nervinė anoreksija diagnozuojama, kai (CKS Is Only Available in the UK, n.d.):
Negydoma arba netinkamai gydoma nervinė anoreksija gali tęstis dešimtmečius - ligos sunkumas ir eiga laikui bėgant skiriasi, priklausomai nuo žmogaus. Visiškas pagijimas, atsitatymas yra mažiau tikėtinas, kai šis valgymo sutrikias yra negydomas ilgą laiką, tada išauga tikimybė chroniškumui, ūmių koplikacijų išsivystimui. Dėl šios priežasties, kuo ankstesnė profesionali sveikatos specialistų pagalba yra labai svarbi. Dažniausiai gydant nervinę anoreksiją taikomas pokalbių terapijos ir prižiūrimo svorio didinimo metodo, konsultacijų apie mitybą derinys, tačiau konkretūs gydymo būdai priklauso nuo sergančiojo amžiaus bei individualių poreikių (NHS website, 2021).
Suaugusiems paprastai taikomos įvairios pokalbių terapijos, kurių tikslas padėti pacientui suprasti valgymo sutrikimo priežastis ir atkurti sveiką santykį su maistu bei požiūrį į savo išvaizdą. Dažniausiai taikomos terapijos:
Sergant nervine anorekcija susiduriama su daugybe sunkių komplikacijų. Mirtis yra pati rimčiausia iš jų. Ji gali įvykti netikėtai, net tais atvėjais, kai kūno apimtis nėra ekstremaliai maža. Mirtį gali sukelti dėl ligos iškrypęs širdies ritmas (aritmijos) ar sutrikusi elektrolitų, mineralų, tokių kaip natris, kalis ir kalcis, kurie palaiko skysčiu balansą žmogaus kūne, pusiausvyra.
Kitos nervinės anoreksijos komplikacijos yra:
Vienas iš svarbiausių prevencijos būdų yra kreipimasis į pirminės sveikatos priežiūros gydytojus (vaikų, šeimos ir vidaus ligų sveikatos specialistus), kadangi jie gali tinkamai nustatyti ankstyvuosius anoreksijos požymius ir taip užkirsti kelią ligai sparčiai vystytis toliau.
Sergančiojo(-s) artimieji gali prisidėti prie ligos prevencijos. Pastebėjus, kad šeimos narys ar draugas turi žemą savivertę, griežtas valgymo taisykles, ritualus ir yra nepatenkinti savo išvaizda, būtų svarbu apie tai su juo/ja pasikalbėti. Nors valgymo sutrikimo išsivystimas nėra išvengiamas, pokalbis apie sveikesnį elgesį ar gydymo galimybes gali išties padėti sutabdyti tolimesnį ligos vystimąsi ir užtikrinti greitesnį atsistatymą.
Į psichologą svarbu kreiptis tada, kai pastebimos įkyrios mintys, motyvuojančios mesti svorį ar laikytis ekstremalios dietos, kai pastebimas ryškus nepasitenkinimas savo išvaizda, kai asmuo net netekęs daug svorio, savo kūną mato kaip nepakankamai liekną. Be to, norint užtikrinti mažesnį rimtų pasekmių pavojų ir didesnę išgijimo tikimybę, yra labai svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą. Dėl šios priežasties kreipimasis pas psichologą turi būti kuo greitesnis, net kai simptomai vos apčiuopiami.
Įprastai kreipiamasi į gydytojus, kai sutrikimas yra pažengęs, ryškūs fiziniai simptomai, kartais, dėl nepakankamai suvartojamų maistinių medžiagų, atsiradusios komplikacijos, vitaminų ir mineralų stoka, bloga socialinio, akademinio ar darbinio funkcionavimo kokybė. Kai žmogaus organizmas yra visiškai išsekęs, „badaujant“ kūnui, „badauja“' ir smegenys, asmens mąstymas yra sutrikęs, todėl psichologinė pagalba šiuo atveju nėra veiksminga. Psichoterapija bus naudingesnė tada, kai žmogaus kūno svoris, maistinių medžiagų kiekis organizme bus atstatytas. Taip pat tais atvejais, kai valgymo sutrikimas vystosi kartu su kitu psichologiniu sutrikimu, ir reikia jį gydyti medikamentiškai arba tada, kai iškyla didelis pavojus gyvybei ir reikalinga skubi hospitalizacija. Tada vykdomas intensyvus gydymas, fokusuojantis pradžioje ties valgymo sutrikimo pasekmių - fizinių sutrikimų išgydymu ir, vėliau, sveikų mitybos įpročių, svorio atstatymu. Svarbu kreiptis ir į šeimos gydytoją, jei nežinote kokių specialistų pagalbą jūsų ar jūsų artimojo atveju būtų reikalingiausia. Jis nukreips pas tinkamus specialistus.
Kai kuriais atvėjais, ne visi siūlomi gydymo būdai pasiekiami ar priimtini, arba yra papildomos paramos poreikis. Daugiau informacijos apie savipagalbą arba pagalbą artimam. Šiuo atvėju, gali būti pravartu kreiptis į Valgymo sutrikimų liniją, teikiančią emocinę paramą sergantiems valgymo sutrikimais ir jų šeimos nariams (Antradieniais 18-22 val. 863122777, 86315577.
Registruokis žemiau ir išsirink abiems jums tinkantį laiką.
Registruotis konsultacijaivan Eeden, A. E., van Hoeken, D., & Hoek, H. W. (2021, September 16). Incidence, prevalence and mortality of anorexia nervosa and bulimia nervosa. Current Opinion in Psychiatry, 34(6), 515–524. https://doi.org/10.1097/yco.0000000000000739
Anorexia nervosa - Symptoms and causes. (2018, February 20). Mayo Clinic. Retrieved 20 October 2022, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anorexia-nervosa/symptoms-causes/syc-20353591
American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed. Washington D.C.: 2013. doi:10.1176/appi.books.9780890425596
NHS website. (2021, December 1). Symptoms - Anorexia. nhs.uk. Retrieved 24 October 2022, from https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/anorexia/symptoms/
ICD-10-CM 2023 The Complete Official Codebook with Guidelines (ICD-10-CM the Complete Official Codebook) (First Edition). (2022, September 23). aapc.
Causes and Risk Factors of Anorexia. (2021, December 7). Verywell Mind. https://www.verywellmind.com/anorexia-causes-and-risk-factors-5210395
Woerwag-Mehta, S., & Treasure, J. (2008). Causes of anorexia nervosa. Psychiatry, 7(4), 147-151.
Jacobi, C., Hayward, C., de Zwaan, M., Kraemer, H. C., & Agras, W. S. (2004). Coming to terms with risk factors for eating disorders: application of risk terminology and suggestions for a general taxonomy. Psychological bulletin, 130(1), 19.
Woerwag-Mehta, S., & Treasure, J. (2008). Causes of anorexia nervosa. Psychiatry, 7(4), 147–151. https://doi.org/10.1016/j.mppsy.2008.02.010
Grice, D. E., Halmi, K. A., Fichter, M. M., Strober, M., Woodside, D. B., Treasure, J. T., ... & Berrettini, W. H. (2002). Evidence for a susceptibility gene for anorexia nervosa on chromosome 1. The American Journal of Human Genetics, 70(3), 787-792.
Klump, K. L., Miller, K. B., Keel, P. K., McGue, M., & Iacono, W. G. (2001). Genetic and environmental influences on anorexia nervosa syndromes in a population–based twin sample. Psychological medicine, 31(4), 737-740.
Wade, T. D., Bulik, C. M., Neale, M., & Kendler, K. S. (2000). Anorexia nervosa and major depression: shared genetic and environmental risk factors. American Journal of psychiatry, 157(3), 469-471.
Rutherford, J., McGuffin, P., Katz, R. J., & Murray, R. M. (1993). Genetic influences on eating attitudes in a normal female twin population. Psychological medicine, 23(2), 425-436.
Hales Cn, Barker DJ. the thrifty phenotype hypothesis. Br Med Bull 2001; 60: 5–20.
Sollid, C. P., Wisborg, K., Hjort, J., & Secher, N. J. (2004). Eating disorder that was diagnosed before pregnancy and pregnancy outcome. American journal of obstetrics and gynecology, 190(1), 206-210.
Kaye, W. H., Frank, G. K., Bailer, U. F., & Henry, S. E. (2005). Neurobiology of anorexia nervosa: clinical implications of alterations of the function of serotonin and other neuronal systems. International Journal of Eating Disorders, 37(S1), S15-S19.
Södersten, P., Bergh, C., Leon, M., & Zandian, M. (2016). Dopamine and anorexia nervosa. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 60, 26-30.
Woerwag-Mehta, S., & Treasure, J. (2008). Causes of anorexia nervosa. Psychiatry, 7(4), 147-151.
Anderluh, M. B., Tchanturia, K., Rabe-Hesketh, S., & Treasure, J. (2003). Childhood obsessive-compulsive personality traits in adult women with eating disorders: defining a broader eating disorder phenotype. American Journal of Psychiatry, 160(2), 242-247.
Sutandar‐Pinnock, K., Blake Woodside, D., Carter, J. C., Olmsted, M. P., & Kaplan, A. S. (2003). Perfectionism in anorexia nervosa: A 6–24‐month follow‐up study. International Journal of Eating Disorders, 33(2), 225-229.
Tozzi, F., Sullivan, P. F., Fear, J. L., McKenzie, J., & Bulik, C. M. (2003). Causes and recovery in anorexia nervosa: The patient's perspective. International Journal of Eating Disorders, 33(2), 143-154.
Connan, F., Campbell, I. C., Katzman, M., Lightman, S. L., & Treasure, J. (2003). A neurodevelopmental model for anorexia nervosa. Physiology & behavior, 79(1), 13-24.
CKS is only available in the UK. (n.d.). NICE. Retrieved 28 October 2022, from https://www.nice.org.uk/cks-uk-on
Rittenhouse, M. M. S. (2022, August 18). How Long Does it Take to Recover From Anorexia? Eating Disorder Hope. https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-long-does-it-take-to-recover-from-anorexia
Center for Clinical Interventions. (n.d). Gastrointestinal problems. Retrieved September 29th, 2021 from https://www.cci.health.wa.gov.au/-/media/CCI/Mental-Health-Professionals/Eating-Disorders/Eating-Disorders—Information-Sheets/Eating-Disorders-Information-Sheet—17—Gastrointestinal-Problems.pdf
Wonderlich, S. A., Lilenfeld, L. R., Riso, L. P., Engel, S., & Mitchell, J. E. (2005). Personality and anorexia nervosa. International Journal of Eating Disorders, 37(S1), S68–S71. https://doi.org/10.1002/eat.20120
Casper, R. C. (1990). Personality features of women with good outcome from restricting anorexia nervosa. Psychosomatic Medicine.
Srinivasagam, N. M., Kaye, W. H., Plotnicov, K. H., Greeno, C., Weltzin, T. E., & Rao, R. (1995). Persistent perfectionism, symmetry, and exactness after long-term recovery from anorexia nervosa. American Journal of Psychiatry, 152(11), 1630-1634.
Accurso, E. C., Sim, L., Muhlheim, L., & Lebow, J. (2020). Parents know best: Caregiver perspectives on eating disorder recovery. International Journal of Eating Disorders, 53(8), 1252-1260.